Stari grad u Kotoru

Geneza Kotora
Ime Kotora vuče korijene iz drevne grčke riječi „Dekatera“, što upućuje na pojam „vruće“. Rana spominjanja ističu „Gornji grad” i „Donji grad”. Prvi se odnosi na antički dio smješten na vrhu brda Sv. Ivan, dok drugi utjelovljuje ono što danas prepoznajemo kao Stari grad Kotor.
Kraljevstva i dinastije: Ko je vladao Kotorom?
Kotorom je rukovodio veliki broj evropskih sila. Od Ilira, Mlečana, Austrijanaca do Francuza, uticaj ovih vladara je opipljiv u njegovoj kulturi i arhitekturi.
Prvi starosjedioci bili su Iliri oko III i II vijeka p.n.e. Međutim, Rimljani su ostavili upečatljiviji trag, uspostavljajući svoju dominaciju od 168. p.n.e. do 476. p.n.e, nazivajući grad Akruvijum. Vizantija je naredna preuzela štafetu, preimenujući grad u Dekaderon koji je bio pod njenom vlašću do 1185. godine.
Srednjovjekovno doba je započelo prosperitetnu fazu grada pod dinastijom Nemanjića, pretvarajući Kotor u bogatu luku sa dubokim vezama sa Zapadom.
Kotor je, cijeneći svoju nezavisnost, postao republika 1391. godine i bio nezavistan do 1420. godine. Međutim, bojeći se turskih osvajanja, Veliki kotorski sabor predao je vlast Mletačkoj Republici. Ovo mletačko doba, sve do 1797. godine, bilo je burno, što je označilo jedno od najdramatičnijih kotorskih poglavlja.

Devetnaesti vijek nije bio ništa manje uzbudljiv. Austrijanci i Francuzi imali su trenutke uspona. Upravo se crnogorski vladar Petar I Petrović u saradnji sa mještanima 1813. godine pobunio protiv Francuza, nakratko ujedinivši Kotor i Crnu Goru. Međutim, to ujedinjenje bilo je kratkog vijeka, a Austrija je preuzela autoritet do 1918. godine. Njihova stogodišnja vladavina bila je prepuna pobuna i nemira lokalnog stanovništva.

Kotor: Dragulj Jadrana pod zaštitom UNESCO-a
Kotor, smješten u srcu Jadranskog mora, može se pohvaliti jednim od najbolje očuvanih srednjovjekovnih starih gradova u regionu. Njegova bogata historija i arhitektura donijele su mu rijetku prepoznatljivost dvostrukog mjesta na UNESCO-voj listi svjetske baštine.
Raznovrsne istorijske atrakcije Starog grada
Kao samo srce Kotora, Stari grad i njegove kamene ulice očaravaju posjetioce. Drevne zidine koje okružuju grad protežu se na impresivnih 4,5 km, prateći konture grada i pružajući prekrasan panoramski pogled na Bokokotorski zaliv.
1. Kapije Starog Grada
Stari grad Kotor može se pohvaliti sa tri veličanstvene kapije. Morska kapija, koja odražava renesansno-barokni sjaj, svjedoči o mletačkoj vladavini. Dok je Južna kapija, ili kapija Gurdića, najstarija, Sjeverna kapija ovjekovječuje pobjedu Kotora nad poznatim turskim admiralom, Barbarosom.

2. Trg od Oružja
Po ulasku kroz Morska vrata, posjetitelje dočekuje Trg od oružja. Nekada skladište za venecijansko oružje, na ovom trgu se sada nalaze istaknute građevine poput Sat Kule i Kneževe palate.

3. Katedrala Svetog Tripuna Katedrala, koja se nalazi iznad Trga Svetog Tripuna, umjetničko je djelo s freskama koje su oslikali grčki majstori. Zemljotresi su mu promijenili izgled, ali je i dalje prekrasna mješavina romaničkih, gotičkih i baroknih elemenata.
4. Trgovi Starog Grada
Od Trga od Salate, koji je dobio naziv zbog trgovine povrćem, do Pomorskog trga Boke, gdje se nalazi Pomorski muzej smješten u okviru barokne palate Grgurina, svi kotorski trgovi su jedinstveno zanimljivi. Mliječni trg i trg Sv. Luke, sa svojom šarmantnom crkvom Sv. Luke, nude mirnije okruženje.
5. Tvrđava San Đovani, čuvar Kotora
Možda najprepoznatljiviji simbol Kotora, tvrđava San Đovani nudi prekrasan pogled na Bokokotorski zaliv i Jadransko more. Prostirući se na 4,5 kilometara, ova tvrđava bdi nad Kotorom. Ne propustite priliku da posjetite crkvu Gospe od Zdravlja na svom putu ka vrhu San Đovanija.

6. Bokokotorska Ostrva: Atraktivne Kotorske destinacije za jednodnevne izlete
U mirnim vodama kotorskog zaliva nalaze se prekrasna ostrva Sveti Đorđe i Gospa od Škrpijela, uz obalu šarmantnog gradića Perasta. Bogata legendama, istorijom i slikovitom ljepotom, ova ostrva privlače putnike koji traže dublju vezu s pomorskom tradicijom regije.

7. Mačke: Ambasadori Kotora
Dok šetate Starim gradom, nemojte se iznenaditi ako vam se pridruže mali, krzneni lokalni vodiči. Gotovo fotogenične kao i same znamenitosti, kotorske mačke sastavni su dio šarma grada. Njihovo prisustvo ne samo da dodaje dašak ćudljivosti, već naglašava jedinstveni karakter grada, čineći ih jednako vrijednim pažnje vaše kamere.
Prošetajte uličicama grada i doći ćete do „Mačjeg trga” (Trg od mačaka), butika s mačkama, pa čak i muzej posvećen ovim umiljatim stanovnicima.
Ljubav zajednice prema mačkama je opipljiva. Širom grada je ostavljena hrana i voda za njih, kao i improvizovane kartonske kućice.
Pojavile su se i dobrotvorne organizacije poput Kotor Kitties, koje su posvećene ovim gradskim miljenicima. Njihove inicijative, posebno fokusirane na kastraciju i sterilizaciju, imaju za cilj stvaranje humanijeg okruženja za kotorske krznene ambasadore.

Kako do Kotora?
Doći do Kotora, bisera Jadrana, prilično je jednostavno. Grad se nalazi na Jadranskoj magistrali, koja povezuje cijelu crnogorsku obalu i koju tunel Vrmac dijeli od centralne regije Crne Gore. Ako putujete iz unutrašnjosti zemlje kroz tunel Sozinu, možete usput posjetiti Budvu ili Sutomore. Za one željne slikovitih ruta, Kotor i Cetinje povezuje stari put s kojeg se pruža panoramski pogled na Kotorski zaliv.
Stari grad u Kotoru, sa svojim obiljem istorijskih znamenitosti, nudi uvid u prošlost Crne Gore. Za ljubitelje istorije, ljubitelje arhitekture ili putnike koji traže prelijepu evropsku destinaciju, Kotor obećava nezaboravan doživljaj. Rezervišite smještaj u CUE Podgorica već danas i posjetite ovaj biser prvom prilikom.
Stari grad u Kotoru, sa svojim obiljem istorijskih znamenitosti, nudi uvid u prošlost Crne Gore. Za ljubitelje istorije, ljubitelje arhitekture ili putnike koji traže prelijepu evropsku destinaciju, Kotor obećava nezaboravan doživljaj. Rezervišite smještaj u CUE Podgorica već danas i posjetite ovaj biser prvom prilikom.