Osnovne informacije

O gradu

Podgorica se nalazi na raskrsnici nekoliko značajnih putnih pravaca koji se ovdje slivaju dolinama rijeke Zete, Morače i Cijevne, u kotlini Skadarskog jezera i u blizini Jadranskog mora, u plodnoj ravnici sa povoljnim klimatskim uslovima. Ovaj prostor je još od davnina bio veoma pogodan za formiranje ljudskih naselja. Zato su ovdje naselja postojala još u praistorijsko doba. Najstariji ostaci materijalne kulture na ovom području pripadaju mladjem kamenom dobu. Dalji razvoj omogućio je pojavu organizovanog ljudskog naselja koje će preživjeti mnoge dogadjaje.
 
U ilirskom   razdoblju su na području Zetsko-bjelopavlicke kotline živjeli pripadnici dva ilirska plemena – Labeati i Dokleati, koji su najneposrednije uticali na nastanak ovdašnjih naselja.

Labeati su naseljavali područje od Skadra do današnje Podgorice. Imali su svoju tvrdjavu Meteon, današnji Medun, i razvijenu organizaciju života, posebno vojnu.

podgorica

 

I  Dokleati su bili nastanjeni u dolini rijeke Zete, te su, zahvaljujući plodnoj ravnici i povoljnom geografskom i saobraćajnom položaju, imali brzi ekonomski uspon. Njihovo najvece naselje bila je Duklja. Grad se nalazio na oko tri kilometra sjeverozapadno od danasnje Podgorice. Urbanistički, Duklja je bila prilagodjena konfiguraciji terena. To je za ono doba bio veliki grad, sa 8-10 hiljada stanovnika, u kome su bila riješena sva osnovna komunalna pitanja. Relativno veliku gustinu naseljenosti, u prostoru koji je imao jedva nešto vise od desetak kilometara u prečniku, uslovili su geografski položaj, povoljni klimatski i ekonomski uslovi i odbrambene pozicije, što je za ta vremena bilo od velikog značaja.

Podgorica je jedna od najstarijih naseobina na ovom dijelu Balkana. Velika prirodna bogatstva, izuzetno dobar geostrateški položaj, i plodno zemljište, uslovili su pojavu i razvitak naselja još u ranom periodu praiistorijske dobi. Tokom svoje duge istorije ona je proživjela i preživjela krupne događaje i potrese. Nekoliko puta ime grada je mijenjano: od Birziminijuma i Alate u robovlasničkom poretku, preko predfeudalnog – Ribnica, te feudalnog, našeg i turskog, Podgorica, sve do 1946 kada je ponijela ime Josipa Broza – Tita, tadašnjeg revolcuionara i predsjednika SFRJ i dobila naziv Titograd. 1992 godine Titogradu je vraćeno ime Podgorica, koje i danas nosi.

Kultura

Podgorica je sjedište Udruženja književnika Crne Gore, likovnih umjetnika, dramskih stvaralaca, muzičara, novinara i svih onih koji se svojim akcijama uključuju u crnogorski kulturni život. Osnivanje kulturno – umjetničkih društava i Umjetničkog paviljona bilo je osnova za razvoj kulture na širokom planu. Osnivanjem moderne galerije Podgorica je postala likovni centar Crne Gore. Crnogorsko Narodno Pozorište osnovano 1953 godine njeguje crnogorsku dramu i utiče na razvijanje kulture, kako u zemlji tako i na razvijanje međunarodne kulturne saradnje i promovisanje Crne Gore u međunarodnim okvirima.

Kulturno-informativni centar Budo Tomović, osnovan 1956. godine, nastavio je rad tzv. Doma omladine koji je uspješan nastavljač tradicije Omladinskog centra. Folklorni ansambli kao i dramske trupe čine osnovu kulturnog djelovanja ove institucije.

Narodno pozorište osnovano 1953. godine u tadašnjem Titogradu, nosilac je teatarske produkcije u Crnoj Gori. Njegovanje crnogorske dramske literature i međunarodna kulturna saradnja danas su odrednica Crnogorskog narodnog pozorišta koje se nalazi u centru grada u zgradi vanredne ljepote, koja je podignuta posle razornog požara koji je odnio staru zgradu. U gradu takođe djeluje i Gradsko pozorište, a jedan od najvažnijih kutlurnih događaja u sferi teatra jeste i festival Internacionalnog alternativnog teatra (FIAT) koji okuplja teatarske trupe iz čitavog svijeta.

Podgorica je i grad galerija. Pored pomenutog Umjetničkog paviljona, one koje se ističu na ovom polju su i ona na Kruševcu – Dvorac Petrovića, uz koji se nalazi i Perjanički dom. Danas se u ovim galerijama neprekidno održavaju kulturne manifestacije svih vrsta, od muzičkih večeri kamernog orkestra, preko promocije knjiga, sve do samostalnih i kolektivnih izložbi slikara ne samo sa lokalnim već i regionalnim značajem. Galerije Most i Centar nerijetko svoja vrata otvaraju i skulptorima i izložbama, obično novinske fotografije, čime obogaćuju ponudu grada u kulturnom smislu. Centar savremene umjetnosti Crne Gore sa pretenzijom da bude vodeća ustanova u organizovanju, najčešće vizuelnih priredbi, organizuje i Crnogorsko trijenale mladih tradicionalnu manifestaciju sa ciljem da promoviše umjetnike koji imaju manje od 30 godina, poput Irene Lagator, Nikole Simanića i drugih. Niz manjih privatnih galerija dopunjava ponudu slika na ovom bogatom i uglednom tržištu.

Crnogorska akademija nauka i umjetnosti (CANU) osnovana 1973. godine sa odeljenjima prirodnih i društvenih nauka, i umjetnosti, je institucija u okviru koje djeluju najeminentniji naučni radnici i umjetnički stvaraoci sa univerziteta, naučnih instituta i umjetničkih udruženja. Bogata biblioteka akademije i redovna razmjena publikacija sa gostovo 200 drugih naučnih biblioteka u zemlji i inostranstvu, pravo je bogatstvo, a sama akademija predstavlja nezaobilaznu instituciju u velikim državnim intelektualnim poduhvatima, kao što je na primjer bilo obilježavanje 500 godina od štampanje Oktoiha.

Crkve i Manastiri

Crkva Sv. Đorđe

Crkva Sv. Đorđa smještena je u podnožiju izletišta Gorica, ima svoju ranohrišćansku istoriju.Sagrađena je u srednjem vijeku, i pretrpjela je mnoge prepravke.Nepoznati srednjovjekovni graditelj upotrijebio je nekoliko starohrišćanskih fragmenata.
 
Episkopska crkva u Doljanima

Nalazi se na 3 km sjeveroistočno od lokaliteta Duklja.Otkriveni su ostaci dvije ranohrišćanske građevine- južne u obliku TRIKONHOSA i sjeverne TROBRODNE bazilike,obije iz sredine VI vijeka.U periodu 1980-1982 izvršeni su radovi rekonverzacije.
 
Manastir Ćelija Piperska

Zadužbina je Sv.Stefana Piperskog i predstavlja Hram Rođenja Presvete Bogorodice.Manastir datira od 1637. obnovljen je 1994.godine. U manastiru se čuvaju mošti njegovog osnivača i Svetitelja.
 
Manastir Dajbabe

osnovan je 1897. godine i nalazi se nedaleko od Podgorice.Posvećen je Uspenju Bogorodice, a kao prostor za crkvu iskorišćen je prirodni oblik pećine.Unutrašnjost manastira oslikao je njen ktitor kaluđer Simeon Popović, prilagođavajući scene prirodnom obliku stijena.Na njegovom uređenju radio je sve do svoje smrti 1941.
 
Manastir Zlatica

nalazi se na mjestu Crkvine, u podgoričkom predgrađu Doljanima, na lijevoj obali rijeke Morače. Datira iz 5. ili 6.v.,ali je u najezdi Avara i Slovena u 7.v.opustošen.Po prvi put se pominje u popisu skadarskog Sandžaka 1485.god.

Turizam

Iako je donedavno bio više tranzitni a manje turistički centar, Podgorica danas, kao jedna od evropskih prestonica samom tom svojom osobinom prerasta u predmet interesovanja turističke populacije. Dobra infrastrukturna povezanost sa jedne strane sa obalom, a i sa sjevernim dijelom Crne Gore, Podgoricu stavlja u red crnogorskih gradova za kojim se odlučuje sve više turista, koji tradicionalno preferiraju tople plaže i sniježne vrhove. Automobilom do mora se danas stiže kroz 40 minuta u koliko se odlučite za južni dio obale, posebno za Sutomore i Bar. Brzi put kroz Zetsku ravnicu i novi velelepni tunel Sozinu koja je dugo 5 kilometara danas Podgoricu približava terminu priobalni grad. Dio puta o kome je riječ u jednoj tački crnogorskog zaleđa se odvaja i za svega 20 minuta dužim putovanjem dolazite do nešto sjevernijih Petrovca i Budve. Interesantan i živopisan krajolik cetinjske opštine, kroz koji prolazi drugi magistralni put prema moru, može vas privući da se odlučite na put za Kotor, koji se nalazi na dva sata od glavnog grada starim putem. Do ovog zalivskog bisera možete doći, takođe, ukoliko sa Cetinja siđete u Budvu, a potom se brzim magistralnim putem, uz očaravajuću sliku obale uputite na sjever. Ako se zna da se Podgorica nalazi i na svega dvadeset minuta od nacionalnog parka Skadarsko jezero, koje se pruža na preko 400 km2 onda i sam grad Podgorica dobija na svojoj privlačnosti još više.